خلاصه ای از شرح ماوقع پرونده ریزش ساختمان همجواری به دلیل گودبرداری غیر اصولی و نکات حائز اهمیت برای جامعه مهندسین:
در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ در یکی از پروژه های ساختمانی واقع در منطقه شهران تهران متاسفانه مالک بدون اخذ برگ شروع به کار از مهندس ناظر و بدون اطلاع دادن به او اقدام به تخریب و گودبرداری میکند.(بی شک تا به اینجا شهرداری یکی از مقصرین اصلی است که چگونه شخصی بدون داشتن مجوزهای لازم از جمله “برگ شروع به کار” و “مجوز حمل پسماند” اقدام به تخریب کرده و بعد از آن نیز گودبرداری کرده ولی جلوی کار او گرفته نشده است!)
مهندس ناظر بعد از اینکه متوجه وخامت اوضاع میگردد تلاش خود را به جهت جلوگیری از وقوع حادثه از طریق گزارش مرحله ای انجام میدهد اما دیگر دیر میشود و ساختمان مجاور ریزش کرده و یک خانم باردار به رحمت خدا میرود.
کارشناس رسمی دادگستری پرونده مهندس ناظر را به دلیل عدم نظارت مستمر و گنگ بودن محتوای متن گزارش مرحله ای (که مبتدی و خبر آن مشخص نیست) ۱۰ درصد و مهندس محاسب را به دلیل کپی کاری بودن نقشه سازه نگهبان و عدم تناسب آن با شرایط گود ۱۰ درصد مقصر اعلام میکند. همچنین وی مامور بازدید شهرداری و مالک (سازنده) را هر یک به ترتیب ۱۰ و ۷۰ درصد مقصر میشناسد.
گرچه که در رای دادگاه تجدید نظر مهندس ناظر و محاسب بخاطر ارائه لایحه دفاعیه خیلی عالی تبرئه شدند، اما توجه به نکات زیر برای مهندسین دست اندرکار پروژه های ساختمانی حیاتی است.

۱- در صورتی که مالک بدون اخذ شروع به کار اقدام به تخریب و گودبرداری نمود، در جایگاه مهندس ناظر به هیچ وجه این برگ را امضا نمیکنید.(اگر امضا کنید کار غلط مالک را تایید کرده اید)
* درصورتیکه نیاز به گزارش به شهرداری است، اقدام به نامه نگاری کنید (گزارش توجیهی) و از دبیرخانه آن رسید دریافت کنید.
۲- در جایگاه مهندس محاسب به هیچ وجه نقشه های سازه نگهبان را بصورت تیپ و کپی شده مهر و امضا نکنید؛ چرا که درصورت وقوع حادثه پای شما به پرونده باز خواهد شد.
۳- در جایگاه مهندس مجری به هیچ وجه به مالک اجازه ی دخالت در عملیات ساختمانی را ندهید. در صورتی که نمیتوانید از لحاظ روانی بر مالک مسلط شوید تا کلیه مراحل اجرای کار را به شما واگذار نماید، با نگارش نامه ای به مراجع ذیصلاح مثل شهرداری و سازمان نظام مهندسی استان استعفای خود را با ذکر دلایل مربوطه اعلام کنید.(در غیر اینصورت و اگر گود بریزد کمتر از۴۰% محکومیت نخواهید گرفت)
۴- در صورتی که به هر دلیلی پای شما به محاکم قضایی باز شد، بدون داشتن وکیلی باتجربه اقدام به پذیرش یا رد موضوعی که به آن متهم شده اید نکنید.
۵- کادر توضیحات گزارش مرحله ای مهندس ناظر بار حقوقی سنگینی دارد، به هیچ وجه آنرا ساده درنظر نگیرید و قبل از ثبت نهایی آن چندین بار آن را بازخوانی نموده و ابعاد مختلف را بررسی کرده و فکر کنید در جلسه دادگاه هستید و به استناد همین گزارش باید از خودتان دفاع کنید.

0

مطالعه مطالب مرتبط زیر توصیه می شود

خلاصه ای از شرح ماوقع پرونده ریزش ساختمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

--->